Tato stránka využíva soubory cookies.
Používaním tohoto webu s tím souhlasíte
Jméno a příjmení: | Mosio Alexander |
Datum narození: | 14.04.1956 |
Alexander Mosio (*14. 4. 1956)
Frýdecko –Místecký výtvarník Alexander Mosio se od dětství výtvarně projevoval a proto již od předškolního věku navštěvoval výtvarný obor LŠU ve Frýdku, kde jej ovlivňovala svým laskavým vedením Akad. mal. Eliška Servátková (absolventka Vysoké uměleckoprůmyskové škole ve Vídni). Přes veškeré pokusy nebyl na žádnou ze středních uměleckých škol přijat (vliv na to měly posudky uličního výboru KSČ). Proto pokračoval ve studiu soukromě. Nejdříve v ateliéru Elišky Servátkové a později i v ateliérech Edwina Rožnovského a Karla Konderly.
Souběžně se věnoval studiu dílu žijících i již nežijících malířů. Měl k tomu příležitost při svých cestách, kdy navštívil nejlepší sbírky umění v Evropě i mimo Evropu. Studoval techniky, pojetí malby, především to byla pro něj neustálý podnět pro tvůrčí práci a hledání osobní výtvarné cesty.
Sám se své skromnosti považuje za autodidakta v celoživotním vzdělávacím procesu.
Z hlediska inspirace byl, jak jsem již podotkl, výrazný vliv zahraničních pobytů. Téměř tři roky žil v Anglii s poznávacími pobyty ve Skotsku, včetně cest na Orkneje a do Walesu. Opakované krátkodobé pobyty ve Francii (Bretaň a Languedoc-Roussillon) vyvrcholily správcovstvím Chateau des Baumelles v Sain Cyr sur Mer, které mu umožnily i hlouběji poznávat celý región Provence- Alpes, Cote d´Azure. Opakovaně se na dlouhé pobyty vrací do velmi inspirativního regionu Cianti v Itálii a do Španělska. Nelze vynechat ani exotické destinace jakými je např. Nový Zéland se svou úchvatnou přírodou a rovněž Thajsko, kde na ostrově Koh Lanta působil 3 měsíce v galerii Cha-Ba Gallery.
Ostatně vliv inspirace z těchto pobytů byl patrný i na jeho malbách, kde se ještě donedávna okouzlení krajinou a středomořským světlem projevovalo závany novoimpresionismu. I v současnosti jsou tyto inspirace, sice již ve velmi rozvolněném expresivnějším stylu patrny.
Umělec se zúčastnil a organizoval přes padesát výstav. Jeho práce se nacházejí v soukromých a galerijních sbírkách na Novém Zélandě, USA, Velké Británii a v téměř všech státech EU.
Provozoval vlastní galerií (TINTA) v Praze a s ROSENFELD z.s. pořádá výstavy v office centrech CPI Property Group v Praze.
Ve Frýdku-Místku je nejen uznávaným umělcem, ale také významným propagátorem výtvarné činnosti. V pozici předsedy spolku malířů Rosenfeld z.s. prosadil založení Prvního veřejného malířského ateliéru ve Frýdku – Místku a dnes již tradičního výročního setkání výtvarníku regionu s veřejností na akci na zvané příhodně Beskydský Montmartre.
Důležitá je i jeho pedagogická činnost. Vede vzdělávání zájemců z řad dospělých a to jak metodou Bety Edwardsové (kurzy kreslení pravou hemisférou), tak i klasicky v kurzech malování a kreslení.
Střídavě žije a pracuje v Praze a ve Frýdku-Místku.
PhDr Karel Bogar
Historik umění
Vzdělání:
Soukromá studia v ateliérech Akad. mal. Eliška Servátková, Kael Konderla a Edwin Rožnovský.
Výstavy a sbírky:Přes 50 společných a autorských výstav v ĆR. Např.:
AUTORSKÉ VÝSTAVY:
Sbírky : Soukromé. USA, Nový Zéland, Velká Británie a vězšina států EU
Úspěchy a ocenění:
Certifikát ARTEM reprezentace Sloveské umělecké tvorby na Ukrajině (2019 -2021) pod záštitou Velvyslanéctví SR na Ukrajině