Mester Peter

Mester Peter
Jméno a příjmení:  Mester Peter
Datum narození:  4.4.1950
O umělci:

Na fotce se svým přítelem Gérardem Depardieu v jeho vinařství na zámku Chateau de Tigné - před portrétem herce Jeana Carmeta, který namaloval Peter Mester.

Peter Mester, akademický malíř. Studoval v na Vysoké škole výtvarných umění Bratislavě a na Akademii umění Budapešti. 
Malíř, grafik, textilní a skláŕský umělec - tvoří hlavnře jako monumentalista. Je členem výtvarní skupiny Art Corporation Pegas Komárno, která po vzoru hudebních teles a kompozicí zaměstnáva na jednotlivých dílech více výtvarníku. Realizuje kompletní proměny architektonického prostoru v různých štátech EU a USA.

Spolu se svým synem Pavlem Mesterem, kterého si mimochodem za svého posledního soukromého žáka vybral sám Friedensheim Hundertwasser a věnoval se mu až do svého skonu, namalovali více než 500 monumentálních maleb po celém světě. Malovali nejen auly a foaje universit, nemocnic, vládních budov, kultúrních domů , divadel, kostelů  a jiných věřejných budov a sídel známých korporací, nýbrž značná část jejich tvorby se nachází v soukromých rezidencích významných světových celebrit. Kupříkladu jen pro francouzského herce Gérarda Depardieua namalovali v jeho zámku a vinařstí v Chateau de Tigné a v soukromém divadle ve Wawignes sadu nástěnných maleb a fresek o ploche neuvěřitelých 600 čtverečních metru.

Rozsáhlé nástěnné malby od Mesterovců zdobí i sídla barda francouzského šansonu Charlese Aznavoura, herců  Pierra Richarda, Philippe Noireta, Clauda Chabrola, Jeana Paula Belmonda či americké legendy Clinta Eastwooda.

Prvním velikánem světové kinematografie, kterému se zalíbili díla mistra Mestera byl legendární Marlon Brando, ktorý koupil serii jeho 30 obrazu již v době, když byl Peter Mester ještě jen studentem prvního ročníka na Akademii umění v Budapešti.

Spoločné umělecké projekty je daly dokopy i s dalšími osobnostmi kulturního světa – Denisem Hopperem, Bohumilem Hrabalem, Jacqueline du Pré, Schiff Andrásem, Kurtág Gyorgyem, Petrem Ustinovem, Romanem Polanskym, Árpádem Gonczem a mnoha dalšími.  Tyto osobnosti však nebyli jen objednavateli jeho děl, nýbrž vesměs i dobří přátelé. Obzvlášť silné přítelské pouto jej váže s Gérardem Depardieu, u kterého pobýval 4 měsíce a častokrát spolu povečeřeli speciality, které ukuchtil pan domácí. Popíjeli přitom nejkvalitnější a nejdražší vína z Depardieova soukromého vinařství, poslouchali francouzské šansony a filosofovali o životě.

Peter a Pavel Mester realisovali také nespočet donorských projektu, především nástěnných maleb. Na Slovensku bezplatně darovali svá monumentální díla nejen mnoha středním školám, ale také Evangelické bohoslovecké fakultě University Komenského v Bratislavě anebo Centrám Ligy proti rakovině v Bratislavě a Martine. V České republice se s jejich bezplatně namalovanou nástěnní malbou muže pochlubit Masarykova universita v Brně.

Rozsáhlá je i grafická a malířská tvorba Petra Mestera. Tyto témou i rozměrem intímnejší artefakty sbírají jeho tradiční sběratelé a jen výjimečně jsou přístupné široké věřejnosti.

Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Slovenské národní galerie, ale i mnoha galerií moderního umění od New Yorku až po japonské Tokio.

Peter Mester v roce 2014 odešel ze Slovenska a se svou rodinou žije a tvoří ve Spojených státech.

 

Fresky pre Gerarda Depardieua - z reportáže z francúzskej televízie:

 

Ukázka z DVD Výtvarníci Slovenska

 

Výstavy a sbírky:

Kvů li velkému rozsahu uvádíme jen malý výběr jeho tvorby.

Ilustrace – (kresby, grafiky, miniatúry, jen bibliofilní vydaní) v létech 1966-2007: Osip Mandelstam, G.Apollinear, W.Shakespeare, Bulgakov, Vörös Péter Hármas könyv, Közös dolgainkrol ,so střídavým pruvodním textem A. Goncze a B. Hrabala, NYC a London, J. Skácel, O. Mikulášek (ink drawing), Villon (ink drawing), Holan (ink drawing), Dante (ink drawing).

Spomeňme také několik pár realizací ve věřejných prostorách: monumentální malby Cordóba, Argentina, Dánsko - soubor 12 fresek kulturní dum Jutland, Fair plaice Luxembourg, Walles, Pomník obětem 1.a 2.světové války - soubor prac (ex a interier) v Bretagne, Francie, Ancien Arene a Věž lásky v Noyal sur Vilaine, Francie, Vánoce v Tubingensku, Rennes, Francie, triptichon stŕední škola A. Einsteina, Haigerloch a Universita v Heigerlochu, Německo, nemocnice ve francouzském Quimperi a mnoho jiných.

Mistrova monumentální malby se nacházejí zejména ve Francii v městech Lyon, Antibes, Paříž, St. Maxim, Montpellier, další v Německu, Rakousku, Itálii, Maďarsku, Anglii, Řecku, Španělsku, Polsku, Skandinavii, Japonsku, Číně, USA, Kanadě, Austrálii či Dubaji.

Díla autora

Výběr z nástěnných maleb, část 1

Mester Peter

45360 Kč1680 EUR

Nástěnná malba pro Pierre Richarda

Mester Peter

45360 Kč1680 EUR

Výběr z nástěnných maleb, část 2.

Mester Peter

45360 Kč1680 EUR

Nástěnné malby pro Gérarda Depardieu

Mester Peter

45360 Kč1680 EUR

Výběr z nástěnných maleb, část 3.

Mester Peter

45360 Kč1680 EUR