Zicherman Sándor

Zicherman Sándor
Jméno a příjmení:  Zicherman Sándor
O umělci:

Sándor Zicherman se narodil v roce 1935 v Užhorodu ale dětství prožil v Berehově. Študovat umění ale začal v roce 1958 na Univěrzite výtvarného umění v Ľvově. O rok později se nechal přepsat na Uměleckoprůmyslnou vysokou školu Very Muhiny v Leningradu (dnes Státní uměleckoprůnyslná akademie Alexandra von Steiglitza v Petrohradě) na odbor monumentálního malířství, které ukončil v roce 1964.

Po skončení vysoké školy se dostal do města Perm, kde pracoval ve Výtvarnickém fondu na různých státních objednávkách jako monumentalistický odborník, a taky pracoval pro permskou televizi a pře divadlo. V roce 1966, po účasti na na první Ruské celostátní umělecké výstavě jej vzali do Asociace světských výtvarníků jako kandidáta o členství a pak v roce 1975 jako řádního člena.

Mezi 1969 a 1972 pracoval na různých státních a soukromých objednávkách v Ľvově, Jurnale, v Rige, v Moskvě, ve měste Iževsk a v Elistě.

V roce 1972 se přestehoval do města Togliatti, kam jej pozvalo vedení města ať zorganizuje tomuto rychle rastoucímu velkoměstu kulturní život. Tam taky založil Výtvarnický fond a následně i Asociaci výtvarníků. Na jeho podnět bylo založené Umělecké muzeum a taky střední umělelecká škola. V roce 1987 byl tím, kto zorganizoval První kamenařské sympozium pro sochaře. 

Do roku 1989 se zoučastnil na teměř všech sovětských nebo komplexných ruských výstavách a taky na výstavách ruských umělců v různích státech. Na výstavach vystavoval nejen svoje malby ale taky jeho grafiky, mince, sochy, gobelíny a keramická díla. Jeho mozaiky, sgrafitta a památníky, které vytvořil můžeme i dnes najít ve mnoha ruských městech. 

V roce 1989 se přestěhoval s rodinou do Maďarska, kde i dnes žijí ve hlavním měste, v Budapešti. Og 1989 měl víc než 60 skupinových a samostatních výstav v různých maďarských městech. Kromě toho vystavoval své díla i zahraničí, třeba v Anglicku, Belgicku, Dánsku, Německu, Rakousku, Francii, Portugalsku, Slovensku, Rumunsku, Slovinsku, Rusku a taky ve své rodné Ukrajině. 

Jeho díla jsou dnes především ve verejních zbírkách a v muzeách bývalého Sovětského svazu - mezi jinými v petrohradské Erznitáži, v samarském Výtvarním muzeu, v Muzeu výtvarního umění v Togliatti, v permském Muzeu dějin, v Muzeu výtvarního umění v Udmurdské autonómní republice, v Muzeu Autovaz, v Muzeu výtvarného umění Jozefa Boksaiho v Zakarpatské oblasti, v Muzeu výtvarního umění Kalmük v Eliste a v Muzeu Hadtörténeti v Budapešti.

Díla autora

První sníh je nejbělejší

Zicherman Sándor

18424 Kč658 EUR

Koketní slečna

Zicherman Sándor

35280 Kč1260 EUR

Zimní potůček

Zicherman Sándor

12152 Kč434 EUR

Bíle slunce

Zicherman Sándor

26460 Kč945 EUR