Tóth Kristóf

Tóth Kristóf
Jméno a příjmení:  Tóth Kristóf
Datum narození:  2. 4. 1990, Budapešť
O umělci:

Narodil se 2. dubna 1990 V Budapešti. Vyrostl pod uměleckým vlyvem svého otce, akademického sochaře Ernőa Tótha. Již jako malé dítě se mu pletl v atelieru pod nohy, aby mu později jako školák již aktivně pomáhal při modelování a odlívaní jeho v celém Maďarsku známých soch. 

V roce 2008 dokončil maturitní studium na gymnáziu, v letech 2008 - 2010 studoval na Univerzitě v Szegedu biologii. Touha realizovat svůj kreativní potenciál v něm však sílela a tak na univerzitě zůstal ještě pár let, tentokrát na fakultě vizuálního umění a malby, aby se stal profesionálním výtvarníkem. Počas studií jej vedli mistři jako Sándor Aranyi, József Gál Lehel, István Sinkó, Tamás Szabó a Margit Gerle.

Kristóf Tóth je všestranný umělec, který se se stejným zaníténím věnuje tak malířské jako i sochařské tvorbě. V té malířské čerpá náměty z přírody, ale fascinují ho i fyzikální jevy, obzvláště rychlost, kterou zobrazuje v různých podobách.

Motivy jeho sochařských děl jsou ještě různorodější. Dominuje sportovní tematika, možná i proto, že on sám je aktivním sportovcem a tak dokáže vystihnout okamžiky sportovního zápolení v celé jejich dynamice a napínavosti. Ať už je to plastika lyžaře, plavce, šermíře, basketbalisty, bruslaře, cyklisty či hráče golfu, ze všech vnímame dramatičnost okamžiků, ve kterých je jakoby zastavil a přetavil do hmoty.

Ale i jiné témy jeho figurální tvorby věryhodně zachycují pohyb a děj v celé jejich komplexnosti a dokonalosti. Díváte se na sošku tanečního páru a cítite se být unášeni rytmem tanga, při pohledu na Dona Quijota vás přemknou obavy, jestli vás ten kůň neshodí ze sedla... Je to tak, postavičky Kristófa Tótha odlité do bronzu žijí svůj vlastní život natolik intenzivně, až vás do něj vtahují, stotožňujete se s nimi a alespoň na chvíli paralelně žijete jejich život. 

Tyhle danosti soch Kristófa Tótha samozřejmě neunikli pozornosti odborné věřejnosti a proto již od mládí sklízí úspečhy a ocenění na různých výstavách a soutěžích v Maďarsku i v cizině. Jeho díla jsou vyhledávána sběrateli umění, spatřujících v nich výhodnou investici, ale i kulturní věřejností, ktorá vnímá jejich silní výtvarní a výpovědní hodnotu.

 

Výstavy a sbírky:

-          2015 Výstava Dveře v kulturním středisku Bélu Kondora

-          2015 Zimní vernisáž, Galerie Érdi

-          2014 samostatní výstava, Galerie OTP

-          2014 výstava Labirintus, Szentendre

-          2014 Olympijský výtvarnický grant Soči, 2.místo

-          2014 Zimní vernisáž, Galerie Érdi

-          2014 Kultúrní středisko Bélu Kondora, Výstava Omyl

-          2013 Grant Stříbrní oštěp: hlavní cena

-          2013 Lübeck- obrazy a sochy

-          2012 Galerie Volvo

Díla autora